Artykuł sponsorowany

Rodzaje kartonów i ich zastosowania

Rodzaje kartonów i ich zastosowania

Karton to materiał, który odgrywa kluczową rolę w wielu dziedzinach naszego życia. Wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji opakowań, ale także w branży druku, reklamy czy budownictwa. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na ekologiczne rozwiązania karton zyskuje na popularności jako alternatywa dla plastiku. Warto więc przyjrzeć się bliżej rodzajom kartonów dostępnym na rynku oraz ich zastosowaniom.

Przeczytaj również: Praktyczne porady dotyczące oszczędzania energii dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych w życiu codziennym

Karton falisty - lekki i wytrzymały

Karton falisty to jeden z najpopularniejszych rodzajów kartonów, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz lekkością. Składa się on z jednej lub kilku warstw papieru falistego, które są sklejone z warstwami papieru gładkiego. Dzięki swojej strukturze karton falisty doskonale sprawdza się jako materiał do produkcji opakowań transportowych, takich jak pudełka czy tacki. Ponadto jest stosowany w przemyśle meblarskim do produkcji mebli kartonowych oraz jako elementy wykończeniowe w budownictwie.

Przeczytaj również: Parametry techniczne inwerterów fotowoltaicznych

Karton GC - wysoka jakość druku

Karton GC (ang. Graphic Cardboard) to rodzaj kartonu o wysokiej gramaturze, który cechuje się doskonałą jakością druku oraz odpornością na działanie wilgoci. Wykorzystywany jest głównie w branży druku i reklamy, gdzie wymagane są wyraźne i trwałe nadruki. Karton GC stosuje się do produkcji opakowań na kosmetyki, artykuły spożywcze, zabawki czy elektronikę. Oprócz tego znajduje zastosowanie w produkcji materiałów POS (ang. Point of Sale), takich jak standy reklamowe czy wobblery.

Karton tekturowy - uniwersalność i ekologia

Karton tekturowy to kolejny rodzaj kartonu, który charakteryzuje się dużą uniwersalnością oraz przyjaznością dla środowiska. Jest to materiał w 100% biodegradowalny, co sprawia, że coraz częściej wybierany jest jako alternatywa dla opakowań plastikowych. Karton tekturowy znajduje zastosowanie zarówno w produkcji opakowań jednorazowych, jak i trwałych, a także w przemyśle druku i reklamy. Można go spotkać w postaci pudełek na obuwie, opakowań na żywność czy jako elementy wystawiennicze. Jeśli chodzi o uniwersalne kartony, Szczecin i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Fox-Box.