Artykuł sponsorowany

Najczęstsze schorzenia ortopedyczne, z którymi Polacy zgłaszają się do lekarzy

Najczęstsze schorzenia ortopedyczne, z którymi Polacy zgłaszają się do lekarzy

W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na konsultacje ortopedyczne. Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim zmieniający się styl życia oraz postępujące procesy starzenia się społeczeństwa. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze schorzenia ortopedyczne, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarzy w Polsce.

Zwyrodnienia stawów – czyli artroza

Artroza to jedno z najczęściej występujących schorzeń ortopedycznych, które dotyczy zarówno młodszych, jak i starszych pacjentów. Choroba ta polega na stopniowym niszczeniu chrząstki stawowej, co prowadzi do bólu, ograniczenia ruchomości oraz deformacji stawów. Najbardziej narażone na artrozę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, otyłe oraz te z genetyczną predyspozycją do tego schorzenia. Konsultacje ortopedyczne są niezbędne w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia, które może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i rehabilitację.

Dyskopatia – problem z kręgosłupem

Dyskopatia to kolejne schorzenie ortopedyczne, z którym Polacy coraz częściej zgłaszają się do lekarzy. Choroba ta dotyczy krążków międzykręgowych, które ulegają degeneracji i powodują ból oraz ograniczenie ruchomości w odcinkach kręgosłupa. Dyskopatia może występować w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka osoby po 30. roku życia, prowadzące siedzący tryb życia, pracujące fizycznie oraz te z genetyczną predyspozycją do tego schorzenia. Konsultacje ortopedyczne są niezbędne w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia, które może obejmować farmakoterapię, rehabilitację oraz zabiegi operacyjne.

Złamania kości – konsekwencje urazów

Złamania kości to kolejna grupa schorzeń ortopedycznych, z którymi Polacy zgłaszają się do lekarzy. Złamania mogą być wynikiem różnego rodzaju urazów, takich jak upadki, wypadki komunikacyjne czy kontuzje sportowe. W Polsce najczęściej dochodzi do złamań kości nadgarstka, przedramienia, stawu skokowego oraz biodra. Konsultacje ortopedyczne są niezbędne w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia, które może obejmować unieruchomienie złamanego odcinka, terapię farmakologiczną oraz rehabilitację. W przypadku złamań z przemieszczeniem często konieczne jest leczenie operacyjne, mające na celu przywrócenie prawidłowej osi kończyny.