Artykuł sponsorowany

Powietrzna czy gruntowa? Jaką pompę ciepła wybrać?

Powietrzna czy gruntowa? Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród osób poszukujących ekologicznego i ekonomicznego sposobu na ogrzewanie domu. W Polsce, gdzie zima potrafi być sroga, wybór odpowiedniej pompy ciepła może przynieść znaczne oszczędności. Dlatego warto zastanowić się, jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla naszego domu - powietrzna czy gruntowa?

Przeczytaj również: Gdzie sprawdzą się pompy ciepła?

Zasada działania pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia pozwalające na pozyskiwanie energii z otoczenia i przekształcanie jej w energię cieplną, która może być wykorzystana do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. Zasada działania pompy ciepła opiera się na procesach termodynamicznych, które umożliwiają przenoszenie energii z obszarów o niższej temperaturze (źródło niskotemperaturowe) do obszarów o wyższej temperaturze (źródło wysokotemperaturowe). W praktyce oznacza to, że pompa ciepła "odbiera" energię np. z powietrza czy gruntu i przekazuje ją do systemu ogrzewania w naszym domu.

Pompy powietrzne

Pompy powietrzne są najbardziej popularnym rodzajem pomp ciepła w Polsce. Ich główną zaletą jest prostota instalacji oraz niższe koszty inwestycyjne w porównaniu do pomp gruntowych. Pompy powietrzne pobierają energię z otaczającego powietrza, co sprawia, że są one bardziej efektywne w okresach o łagodniejszych temperaturach. Niestety, w czasie mrozów ich wydajność maleje, co może skutkować koniecznością zastosowania dodatkowego źródła ogrzewania.

Pompy gruntowe

Pompy gruntowe, zwane również geotermalnymi, pozyskują energię z gruntu, a dokładniej z wody gruntowej lub kolektorów poziomych umieszczonych pod powierzchnią ziemi. Ze względu na stałą temperaturę gruntu na głębokości kilku metrów, pompy te cechują się dużą wydajnością nawet podczas mroźnych dni. Instalacja pompy gruntowej jest jednak bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku pompy powietrznej. Wymaga ona wykonania odwiertów lub wykopów oraz zastosowania specjalistycznej aparatury.

Którą pompę ciepła wybrać?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła w Płońsku zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja domu, rodzaj gruntu, dostępność miejsca na instalację czy budżet inwestycyjny. Pompy powietrzne sprawdzą się w przypadku mniejszych domów oraz tych, gdzie nie ma możliwości zastosowania pompy gruntowej. Pompy gruntowe są natomiast rekomendowane dla osób poszukujących wydajnego i stabilnego źródła ciepła, które jest w stanie zapewnić komfort nawet podczas największych mrozów. Ostateczna decyzja należy jednak do właściciela domu.