Artykuł sponsorowany

Na jakiej zasadzie działa piec kremacyjny?

Na jakiej zasadzie działa piec kremacyjny?

Kremacja to coraz częściej wybierana forma pochówku na terenie Polski. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda proces kremacji i na jakiej zasadzie działają piece kremacyjne. W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i lepiej zrozumieć ten proces.

Przeczytaj również: Organizacja pogrzebu, na czym skupić się w pierwszej kolejności?

Jak wygląda budowa i funkcjonowanie pieca kremacyjnego?

Piece kremacyjne to specjalistyczne konstrukcje, które umożliwiają spalenie zwłok w kontrolowanych warunkach. Składają się z kilku komór, a ich sercem jest komora spopielania. Właśnie tam umieszcza się trumnę ze zwłokami, a następnie podgrzewa ją do temperatury około 900°C. Wysoka temperatura sprawia, że ciało ulega spaleniu, a pozostałe po nim prochy są zbierane w specjalnym pojemniku. Dodatkowo, piece kremacyjne wyposażone są w systemy filtracji i oczyszczania spalin, aby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Przeczytaj również: Popularne usługi w zakładzie pogrzebowym

Jaki jest proces kremacji?

Kiedy trumna ze zwłokami zostaje wprowadzona do komory spopielania, rozpoczyna się proces kremacji. Na początku podgrzewane są kości i tkanki miękkie, które ulegają stopniowemu spaleniu. Następnie, pod wpływem wysokiej temperatury, ciało ulega dehydratacji i wydziela się z niego duża ilość gazów. W miarę trwania procesu kremacji, pozostałości tkankowe ulegają stopniowemu spaleniu, aż do uzyskania postaci prochów. Cały proces trwa około 2 do 3 godzin, w zależności od wielkości ciała i rodzaju trumny, dlatego należy pamiętać, że bardzo ważnym jest wybrać właściwą spopielarnię zwłok w Warszawie lub innym mieście. 

Obróbka prochów

Po zakończeniu procesu kremacji, prochy są pozostawiane w piecu do ostygnięcia. Następnie, za pomocą specjalnych narzędzi, zbiera się je z komory spopielania i umieszcza w metalowym pojemniku. W kolejnym etapie prochy są poddawane procesowi separacji, który polega na oddzieleniu wszelkich elementów metalowych (np. części protez czy implantów) od reszty materiału kostnego. Ostatecznie, pozostałe po tym procesie prochy są mielone na drobniejszą konsystencję i umieszczane w urnie, która zostaje przekazana rodzinie zmarłego.

Kremacja to proces coraz częściej wybierany przez Polaków jako alternatywa dla tradycyjnego pochówku. Dzięki nowoczesnym technologiom i odpowiedniej kontroli emisji szkodliwych substancji, jest to również metoda bardziej przyjazna dla środowiska.