Artykuł sponsorowany

Kiedy wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej zębów?

Kiedy wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej zębów?

Tomografia komputerowa zębów to nowoczesne badanie obrazowe, które pozwala na dokładne zobrazowanie struktury jamy ustnej i okolicznych tkanek. W Rudzie Śląskiej można skorzystać z tej zaawansowanej metody diagnostycznej, która pozwala na precyzyjne zaplanowanie leczenia stomatologicznego. Kiedy warto zdecydować się na wykonanie tomografii komputerowej zębów? Przedstawiamy trzy przypadki, w których badanie to jest niezbędne.

Diagnostyka przed implantacją

Tomografia komputerowa zębów jest szczególnie polecana przed przystąpieniem do leczenia implantologicznego. Badanie to pozwala na dokładne zobrazowanie kości szczęki i żuchwy, co jest kluczowe dla prawidłowego osadzenia implantu. Dzięki tomografii lekarz może ocenić grubość i gęstość kości, co ma bezpośredni wpływ na stabilność i trwałość przyszłego implantu. Ponadto, dzięki tomografii możliwe jest wykrycie ewentualnych zmian patologicznych w obrębie kości, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu.

Leczenie kanałowe – kontrola i planowanie

Tomografia komputerowa zębów jest niezastąpiona również w przypadku leczenia kanałowego. Dzięki tej metodzie diagnostycznej stomatolog może dokładnie ocenić stan zęba, jego korzeni oraz otaczających tkanek, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie leczenia. Tomografia ułatwia również wykrycie ewentualnych powikłań, takich jak złamane narzędzia czy perforacje korzeni. W przypadku niepowodzeń leczenia kanałowego, tomografia komputerowa zębów może pomóc w ustaleniu przyczyny problemu oraz wskazaniu odpowiedniej metody dalszego postępowania.

Wykrywanie i ocena zmian patologicznych

Tomografia komputerowa zębów w Rudzie Śląskiej jest również nieocenionym narzędziem w diagnostyce różnego rodzaju zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej i okolicznych tkanek. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie torbieli, guzów czy zmian zapalnych, które mogą mieć wpływ na zdrowie pacjenta. Tomografia pozwala na ocenę rozmiarów i lokalizacji zmiany, co ułatwia planowanie dalszego leczenia oraz monitorowanie postępów terapii. W przypadku podejrzenia nowotworu, tomografia komputerowa zębów może dostarczyć cennych informacji na temat stadium zaawansowania choroby oraz ewentualnego naciekania na okoliczne struktury.