Artykuł sponsorowany

Kiedy rodzic musi płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Kiedy rodzic musi płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Czy wiesz, że istnieją sytuacje, gdy rodzic jest zobowiązany do płacenia alimentów na swoje dorosłe dziecko? Wbrew pozorom, takie przypadki nie są rzadkością. Warto poznać przepisy prawa i zasięgnąć porady adwokata ds. spraw rodzinnych w Krakowie, aby uniknąć nieporozumień i problemów prawnych.

Przeczytaj również: Na czym polega dział spadku?

Kontynuacja nauki a obowiązek alimentacyjny

W Polsce obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa do czasu, gdy dziecko ukończy 18 lat lub 26 lat, jeśli kontynuuje naukę. Istotne jest jednak, że nauka musi być prowadzona w sposób ciągły i systematyczny. Jeżeli więc dorosłe dziecko podejmuje studia wyższe lub szkołę policealną zaraz po ukończeniu szkoły średniej, rodzic nadal ma obowiązek płacenia alimentów. Warto skonsultować się z adwokatem ds. spraw rodzinnych w Krakowie, który pomoże ustalić konkretne zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego.

Przeczytaj również: Rola prawnika we wsparciu przedsiębiorców

Niepełnosprawność dorosłego dziecka

Rodzice mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz dorosłego dziecka niepełnosprawnego, jeśli jego niepełnosprawność uniemożliwia samodzielne utrzymanie się. W takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny nie wygasa z chwilą ukończenia przez dziecko 18 lub 26 lat, lecz trwa do czasu, gdy dziecko odzyska zdolność do samodzielnego utrzymania się lub dożywotnio, jeśli niepełnosprawność jest trwała. Warto skonsultować się z adwokatem ds. spraw rodzinnych w Krakowie, który pomoże ocenić sytuację i ustalić wysokość alimentów.

Zmiana sytuacji materialnej rodziców

W przypadku gdy sytuacja materialna rodziców ulegnie zmianie, istnieje możliwość wniesienia do sądu wniosku o zmianę wysokości alimentów. Może to być zarówno zwiększenie, jak i zmniejszenie kwoty. Warto pamiętać, że decyzja o zmianie alimentów musi być uzasadniona i oparta na rzeczywistych przesłankach. Adwokat ds. spraw rodzinnych w Krakowie może pomóc w przygotowaniu odpowiedniej argumentacji oraz reprezentować stronę w sądzie.

Podsumowując, obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dorosłego dziecka może wynikać z kontynuacji nauki przez dziecko, jego niepełnosprawności lub zmiany sytuacji materialnej rodziców. W każdym przypadku warto skonsultować się z adwokatem ds. spraw rodzinnych w Krakowie, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną i uniknąć nieporozumień.