Artykuł sponsorowany

Jakie trumny są najczęściej wybierane?

Jakie trumny są najczęściej wybierane?

Jakie trumny są najczęściej wybierane? Wybór trumny to niełatwe zadanie, zwłaszcza w trudnych chwilach pożegnania z bliską osobą. W Polsce istnieje wiele rodzajów trumien, które różnią się materiałem, wyglądem i ceną. Warto zatem przyjrzeć się najpopularniejszym modelom, aby ułatwić sobie decyzję.

Materiały używane do produkcji trumien

W Polsce najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji trumien jest drewno sosnowe. Jest to materiał stosunkowo tani, łatwo dostępny i przyjazny dla środowiska. Drewniane trumny są również wybierane ze względu na ich estetykę – naturalne usłojenie drewna nadaje im elegancki wygląd. Oprócz sosny, popularne są także trumny dębowe, które cechują się większą trwałością i odpornością na wilgoć. W ostatnich latach coraz częściej można spotkać również trumny w Rzeszowie wykonane z płyt wiórowych lub MDF, które są tańsze od drewnianych, ale mogą być mniej ekologiczne.

Trumny ekologiczne - nowy trend

W odpowiedzi na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa, coraz większą popularność zdobywają trumny wykonane z materiałów biodegradowalnych. Są to na przykład trumny z tektury, trzciny czy włókien lnianych. Ich zaletą jest niewielki wpływ na środowisko – rozkładają się szybciej niż trumny drewniane i nie powodują zanieczyszczenia gleby. Trumny ekologiczne są również lżejsze od tradycyjnych, co ułatwia ich transport. Warto dodać, że tego rodzaju trumny są również tańsze od drewnianych, co może być istotnym czynnikiem przy wyborze.

Wygląd i dodatki – co jest najważniejsze dla Polaków

Wybierając trumnę, Polacy zwracają uwagę nie tylko na materiał, ale także na wygląd i dodatki. Tradycyjnie wybierane są trumny w kolorach ciemnobrązowych lub czarnych, z metalowymi uchwytami i zdobieniami. W ostatnich latach coraz częściej można spotkać również trumny w jaśniejszych odcieniach, takich jak biel czy jasny brąz. Ważnym elementem dekoracji trumien są krzyże – najczęściej drewniane, choć można spotkać także metalowe czy ceramiczne. W przypadku osób niewierzących lub wyznających inną religię, krzyż może być zastąpiony innym symbolem lub całkowicie pominięty.