Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje implantów zębów?

Jakie są rodzaje implantów zębów?

Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie braków w uzębieniu. Dzięki nim można cieszyć się pełnym komfortem jedzenia, mówienia i uśmiechania się, nie martwiąc się o swój wygląd. W ostatnich latach implantologia stomatologiczna przeżywa prawdziwy renesans, a liczba dostępnych rodzajów implantów stale rośnie.

Przeczytaj również: Dentysta - ceny za usługi w 2024 roku

Rodzaje implantów zębowych i ich charakterystyka

Implanty endostealne są obecnie najczęściej stosowanym rodzajem implantów zębowych. Polegają na wszczepieniu do kości szczęki lub żuchwy specjalnej śruby wykonanej z biokompatybilnego materiału, najczęściej tytanu. Po okresie gojenia i integracji z kością, na śrubie umieszcza się abutment, czyli łącznik między implantem a koroną protetyczną. Implanty endostealne są polecane dla pacjentów z wystarczającą ilością zdrowej kości oraz brakiem przeciwwskazań medycznych

Przeczytaj również: Czy leczenie kanałowe jest bolesne? Porady dla osób obawiających się zabiegu

Implanty subperiostalne to kolejny rodzaj implantów zębowych, które stosuje się w przypadkach, gdy pacjent ma niewystarczającą ilość kości do umieszczenia implantu endostealnego. W przeciwieństwie do endostealnych implantów zębowych w Poznaniu, implanty subperiostalne są umieszczane na powierzchni kości, a nie wewnątrz niej. Składają się z metalowej ramy, która jest umieszczana pod błoną śluzową jamy ustnej, a na niej osadzone są korony protetyczne. Implanty subperiostalne są rzadziej stosowane niż endostealne, ale mogą być dobrą alternatywą dla osób z niedoborem kości.

Przeczytaj również: Jak przygotować się do implantacji all on 6?

W przypadku pacjentów uczulonych na tytan lub poszukujących bardziej estetycznego rozwiązania, istnieje możliwość zastosowania implantów cyrkonowych. Cyrkon to biokompatybilny materiał, który doskonale integruje się z kością i nie powoduje reakcji alergicznych. Implanty cyrkonowe są również bardziej estetyczne niż tytanowe, ponieważ mają jaśniejszy kolor, zbliżony do naturalnego odcienia zębów. Warto jednak pamiętać, że implanty cyrkonowe mogą być droższe od tradycyjnych tytanowych.

Wybór odpowiedniego rodzaju implantu zębowego powinien być dokonany indywidualnie przez lekarza stomatologa po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania pacjenta. Każdy przypadek jest inny, dlatego ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantu.