Artykuł sponsorowany

Jaki dress code panuje na pogrzebach?

Jaki dress code panuje na pogrzebach?

Pogrzeb to ważne wydarzenie, które wymaga odpowiedniego ubioru i zachowania. W Polsce istnieją pewne zasady dotyczące stroju na takiej uroczystości, których przestrzeganie świadczy o szacunku dla zmarłego i jego rodziny. W tym artykule przedstawimy trzy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę, wybierając się na pogrzeb.

Przeczytaj również: Organizacja pogrzebu, na czym skupić się w pierwszej kolejności?

Jakie kolory są odpowiednie na pogrzeb?

Tradycyjnie na pogrzebach obowiązuje kolor czarny, który symbolizuje żałobę i smutek. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny dopuszczalny kolor – można również założyć ciemnoszary lub granatowy strój. Ważne jest jednak, aby unikać jaskrawych barw oraz nadmiernych wzorów, które mogą być odbierane jako nieodpowiednie lub krzykliwe. Stroje w stonowanych kolorach najlepiej oddają powagę sytuacji i pozwalają uczestnikom skupić się na uczczeniu pamięci zmarłego.

Przeczytaj również: Popularne usługi w zakładzie pogrzebowym

Na pogrzebach obowiązują pewne zasady dotyczące długości spódnic oraz dekoltów. Dla pań zalecane są spódnice sięgające przynajmniej do kolan, a także zakryte ramiona i niezbyt głębokie dekolty. W przypadku mężczyzn warto zwrócić uwagę na długość spodni – powinny one sięgać do kostek. Zgodnie z sugestią zakładu pogrzebowego w Poznaniu, niezależnie od płci, warto unikać zbyt krótkich ubrań oraz odsłoniętych pleców, które mogą być odbierane jako nieodpowiednie.

Jakie dodatki są dopuszczalne na pogrzebie?

Na pogrzebie warto postawić na stonowane dodatki, które nie przyciągają zbytnio uwagi. Dla pań odpowiednie będą czarne rajstopy oraz buty na niewysokim obcasie, natomiast panowie powinni wybrać czarne skarpetki i eleganckie buty. Warto również pamiętać o odpowiednich dodatkach takich jak czarne rękawiczki czy szalik, szczególnie podczas chłodniejszych dni. Jeśli chodzi o biżuterię, najlepiej ograniczyć się do prostych i dyskretnych elementów – na przykład cienkiego łańcuszka czy małych kolczyków. W przypadku mężczyzn, warto również zwrócić uwagę na krawat, który powinien być stonowany i najlepiej w kolorze czarnym lub granatowym. Damskie torebki powinny być niewielkie i utrzymane w ciemnych kolorach, aby nie odwracać uwagi od głównego celu uroczystości.