Artykuł sponsorowany

Jaką twardość materaca wybrać?

Jaką twardość materaca wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca może być kluczowy dla zdrowego i komfortowego snu. Twardość materaca wpływa na jakość wypoczynku, a także na zdrowie kręgosłupa i mięśni. W związku z tym warto zastanowić się, jaką twardość materaca wybrać, aby zapewnić sobie najlepsze warunki do snu.

Przeczytaj również: Czym przede wszystkim kierować się podczas wyboru materaca?

Twardość materaca a budowa ciała

Twardość materaca powinna być dobrana do budowy ciała osoby śpiącej. Osoby o niższej masie ciała zwykle potrzebują materaca miększego, który pozwoli im na komfortowe ułożenie się na boku, nie powodując bólu barków i bioder. W przypadku osób o wyższej masie ciała lepszym rozwiązaniem będzie materac twardszy, który zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i nie ulegnie zbytniemu odkształceniu. Warto pamiętać, że zbyt miękki materac może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa, podczas gdy zbyt twardy może powodować ból i dyskomfort.

Wskazówki dla par

W przypadku par ważne jest, aby wybrać materac o odpowiedniej twardości dla obu osób. Jeśli partnerzy mają różne preferencje co do twardości materaca, można rozważyć zakup materaca dwustronnego lub z dwoma oddzielnymi rdzeniami. Dzięki temu każda osoba będzie mogła wybrać odpowiednią twardość dla siebie, a jednocześnie obie będą spały na tym samym materacu. Warto również zwrócić uwagę na system kieszeniowy, który pozwala na niezależne podparcie dla każdej osoby, minimalizując przenoszenie ruchów między partnerami.

Rodzaje materacy i ich twardość

Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy, które charakteryzują się odmienną twardością. Materace piankowe są zwykle miększe i lepiej dopasowują się do kształtu ciała, co może być korzystne dla osób o niższej masie ciała lub preferujących spanie na boku. Materace lateksowe (np. materac H3) są nieco twardsze i mają lepsze właściwości sprężyste, co sprawia, że dobrze nadają się dla osób o większej masie ciała lub preferujących spanie na plecach. Materace sprężynowe oferują szeroki zakres twardości, od bardzo miękkich po bardzo twarde, dzięki czemu można dobrać je do indywidualnych potrzeb.

Ostatecznie wybór odpowiedniej twardości materaca zależy od indywidualnych preferencji oraz budowy ciała. Warto skonsultować się z ekspertem w salonie meblowym lub skorzystać z możliwości przetestowania materaca przed zakupem. Pamiętajmy także o regularnym obracaniu materaca, co pozwoli na równomierne zużycie i utrzymanie właściwej twardości przez dłuższy czas.