Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiedni kołnierz ortopedyczny?

Jak dobrać odpowiedni kołnierz ortopedyczny?

Kołnierze ortopedyczne to popularne narzędzia stosowane w rehabilitacji i leczeniu różnych schorzeń szyi. Właściwy dobór tego rodzaju sprzętu może przynieść ulgę w bólu, a także przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. W tym artykule przedstawiamy porady ekspertów ze sklepu medycznego w Łodzi dotyczące wyboru odpowiedniego kołnierza ortopedycznego.

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje kołnierzy ortopedycznych, które różnią się między sobą konstrukcją, materiałem wykonania oraz przeznaczeniem. Najpopularniejsze z nich to kołnierze piankowe, które są lekkie i zapewniają dobrą wentylację, a także kołnierze z tworzywa sztucznego, które charakteryzują się większą sztywnością i stabilizacją. Ponadto, można znaleźć także kołnierze pneumatyczne, które pozwalają na regulację wysokości podparcia szyi za pomocą pompki.

Wskazania do stosowania kołnierza ortopedycznego

Kołnierze ortopedyczne są zalecane przez lekarzy w przypadku różnych schorzeń i urazów szyi. Należy pamiętać, że ich stosowanie powinno być ściśle związane z wskazaniami lekarskimi. Najczęściej używane są one w przypadku urazów tkanek miękkich szyi, takich jak naciągnięcia mięśni czy stłuczenia. Kołnierze ortopedyczne mogą być również stosowane w leczeniu przewlekłych chorób kręgosłupa szyjnego, takich jak zwyrodnienia czy dyskopatie.

Jak dobrać odpowiedni kołnierz ortopedyczny?

Wybór odpowiedniego kołnierza ortopedycznego powinien być dokonany pod okiem specjalisty, który oceni stan zdrowia pacjenta i zaleci właściwy rodzaj oraz rozmiar kołnierza. Warto udać się do sklepu medycznego w Łodzi, gdzie eksperci pomogą dobrać odpowiedni model. Przy wyborze kołnierza warto zwrócić uwagę na jego wysokość, która powinna być dopasowana do długości szyi pacjenta, a także na materiał wykonania i komfort noszenia.

Pielęgnacja i użytkowanie kołnierza ortopedycznego

Aby korzystanie z kołnierza ortopedycznego przyniosło oczekiwane efekty, ważne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji oraz użytkowania tego rodzaju sprzętu. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kołnierza, aby uniknąć podrażnień skóry oraz o właściwym zakładaniu i zdejmowaniu kołnierza, aby nie doprowadzić do dodatkowych urazów. Ponadto, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże ustalić odpowiedni czas noszenia kołnierza oraz ewentualne ćwiczenia wspomagające proces rehabilitacji.