Artykuł sponsorowany

Jak często należy wykonywać cytologię?

Jak często należy wykonywać cytologię?

Cytologia to badanie, które pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych i rakowych szyjki macicy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wczesne wykrycie tych zmian daje szansę na skuteczne leczenie i uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych. W Polsce cytologia jest badaniem przesiewowym, które powinno być wykonywane regularnie przez kobiety w określonym wieku.

Cytologia dla kobiet w różnym wieku

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, cytologia powinna być wykonywana przez kobiety w wieku od 25 do 59 lat. W tym przedziale wiekowym, częstotliwość wykonywania badania zależy od wieku pacjentki oraz wyników poprzednich badań. Dla kobiet między 25. a 29. rokiem życia zaleca się wykonywanie cytologii co trzy lata. Natomiast dla kobiet w wieku 30–59 lat, jeśli dwa poprzednie wyniki były prawidłowe, można wydłużyć ten okres do pięciu lat.

Cytologia po leczeniu zmian przedrakowych

Kobiety, które przeszły leczenie zmian przedrakowych szyjki macicy, powinny poddawać się badaniu cytologicznemu częściej niż pozostałe kobiety. Zaleca się, aby po leczeniu takich zmian wykonywać cytologię co roku przez pięć lat. Jeśli w tym czasie nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, można wrócić do zalecanego schematu badań przesiewowych dla swojego wieku.

Cytologia po 60 roku życia

Kobiety, które ukończyły 60 lat i mają prawidłowe wyniki cytologii z ostatnich pięciu lat, mogą zakończyć regularne badania przesiewowe. Jednakże, jeśli w przeszłości występowały nieprawidłowe wyniki badań lub istnieją inne czynniki ryzyka, takie jak infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), lekarz np. ginekolog z Lidzbarka może zalecić dalsze wykonywanie cytologii. Warto również pamiętać, że cytologia nie zastępuje innych badań ginekologicznych, które powinny być wykonywane regularnie przez kobiety w każdym wieku.

Właściwa częstotliwość wykonywania cytologii może znacząco wpłynąć na zdrowie kobiet, umożliwiając wczesne wykrycie i leczenie zmian przedrakowych i rakowych szyjki macicy. Dlatego ważne jest, aby każda kobieta była świadoma zaleceń dotyczących tego badania i regularnie poddawała się mu w odpowiednich odstępach czasu.