Artykuł sponsorowany

Czy doniczki wysokie to dobry wybór dla storczyka?

Czy doniczki wysokie to dobry wybór dla storczyka?

Storczyki to piękne i wyjątkowe rośliny, które zdobią wiele polskich domów. Wybór odpowiedniej doniczki jest kluczowy dla ich prawidłowego wzrostu i kwitnienia. W tym artykule dowiesz się, czy doniczki wysokie są dobrym wyborem dla storczyków oraz jakie inne czynniki powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze naczynia dla tej rośliny.

Właściwe wymiary doniczki

Storczyki, zwłaszcza te z rodzaju Phalaenopsis, potrzebują przestrzeni do rozwoju swoich korzeni. Doniczka powinna być na tyle szeroka, aby umożliwić swobodny wzrost korzeni, ale nie za duża, aby nie utrudniać przewiewu i wymiany powietrza. Wysokość doniczki również ma znaczenie – zbyt głęboka doniczka może prowadzić do gromadzenia się wody na dnie, co zwiększa ryzyko gnicia korzeni i chorób grzybowych. Z drugiej strony, zbyt płytkie naczynie może uniemożliwić prawidłowy rozwój korzeni storczyka.

Materiał doniczki

Wybierając doniczkę dla storczyka, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Tradycyjne gliniane doniczki są dobrym wyborem, ponieważ pozwalają korzeniom oddychać i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Plastikowe doniczki są lżejsze i tańsze, ale mogą utrudniać wymianę powietrza i prowadzić do zbyt dużej wilgotności wokół korzeni. W przypadku storczyków, warto rozważyć specjalne doniczki z otworami na bokach, które zapewniają jeszcze lepszą wentylację korzeni.

Rodzaj podłoża

Oprócz właściwej doniczki, ważne jest również odpowiednie podłoże dla storczyka. Storczyki nie rosną w ziemi, lecz na korze drzew, dlatego potrzebują specjalnego podłoża, które zapewni im odpowiednią wilgotność i dostęp do powietrza. Najlepszym wyborem jest mieszanka kory sosnowej, wermikulitu i torfu sphagnum. Podłoże powinno być luźne i przepuszczalne, aby umożliwić swobodny rozwój korzeni i uniknąć zastoju wody.

Podsumowując, doniczki wysokie mogą być odpowiednie dla niektórych storczyków, ale ważniejsze jest zapewnienie właściwych warunków wzrostu, takich jak odpowiednia szerokość naczynia, właściwy materiał oraz odpowiednie podłoże. Dlatego przed zakupem doniczki warto dokładnie sprawdzić potrzeby swojego storczyka i dostosować wybór naczynia do jego wymagań.