Artykuł sponsorowany

Przebarwienia na zębach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na zębach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na zębach to problem, z którym zmaga się wiele osób. Nie tylko wpływają na estetykę uśmiechu, ale także mogą być przyczyną utraty pewności siebie i dyskomfortu w kontaktach międzyludzkich. Dlatego warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania przebarwień oraz jak można im zapobiegać lub skutecznie je usunąć.

Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na licówki?

Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Przebarwienia na zębach mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest spożywanie produktów, które mają zdolność do barwienia szkliwa, takich jak kawa, herbata, wino czy cola. Ponadto, palenie papierosów również prowadzi do powstawania nieestetycznych plam na zębach. Warto też wspomnieć o niektórych lekach, takich jak antybiotyki tetracyklinowe czy preparaty zawierające żelazo, które mogą powodować przebarwienia.

Zaburzenia metaboliczne i genetyczne

Inną przyczyną przebarwień na zębach są zaburzenia metaboliczne lub genetyczne. Przykładem może być amelogenesis imperfecta – rzadka choroba genetyczna, która powoduje nieprawidłowe wykształcenie szkliwa. W wyniku tego zęby stają się żółte lub brązowe i są podatne na próchnicę. Innym zaburzeniem jest fluorosis, spowodowane nadmiernym spożyciem fluoru w okresie rozwoju zębów. Objawia się ona białymi plamami na szkliwie, które z czasem mogą ciemnieć.

Higiena jamy ustnej i zabiegi stomatologiczne

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstawania przebarwień na zębach. Niedostateczne usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego sprzyja osadzaniu się barwników na powierzchni zębów. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na prawidłowe szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Z kolei niektóre zabiegi stomatologiczne, takie jak leczenie kanałowe czy stosowanie amalgamatów, mogą również powodować przebarwienia.

Usuwanie przebarwień – wybielanie zębów

Jednym ze sposobów na pozbycie się przebarwień jest wybielanie zębów w Rzeszowie. W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta, można wybrać wybielanie domowe lub gabinetowe. Wybielanie domowe polega na stosowaniu specjalnych nakładek wypełnionych środkiem wybielającym, które zakłada się na zęby na kilka godzin dziennie przez około dwa tygodnie. Wybielanie gabinetowe jest szybsze i bardziej efektywne, ale również droższe. Wykonywane jest przez stomatologa, który stosuje wyższe stężenia środków wybielających oraz dodatkowe źródło światła, co przyspiesza proces.