Artykuł sponsorowany

Organizacja pogrzebu, na czym skupić się w pierwszej kolejności?

Organizacja pogrzebu, na czym skupić się w pierwszej kolejności?

Pogrzeb to ważne wydarzenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Planowanie ceremonii żałobnej może być trudne i stresujące, zwłaszcza dla osób, które straciły bliską osobę. Warto zatem poznać kluczowe aspekty organizacji pogrzebu, aby uporządkować swoje myśli i skupić się na najważniejszych kwestiach.

Przeczytaj również: Na jakiej zasadzie działa piec kremacyjny?

Na czym skupić się przy organizacji pogrzebu?

Pierwszym krokiem w organizacji pogrzebu jest określenie jego rodzaju. W Polsce najbardziej popularne są dwa rodzaje ceremonii żałobnych - tradycyjny pogrzeb katolicki oraz świecki. Pogrzeb katolicki obejmuje mszę żałobną w kościele oraz pochówek na cmentarzu, zazwyczaj z udziałem księdza. Pogrzeb świecki natomiast nie jest związany z religią i może odbyć się w dowolnym miejscu, np. w domu żałoby czy na cmentarzu komunalnym. Wybór rodzaju pogrzebu zależy od przekonań zmarłego oraz jego rodziny.

Przeczytaj również: Jaki dress code panuje na pogrzebach?

Po ustaleniu rodzaju pogrzebu należy załatwić wszelkie formalności związane z organizacja pogrzebu, czyli zgłoszeniem zgonu oraz uzyskaniem niezbędnych dokumentów. W Polsce obowiązkowe jest zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni od daty zgonu. Następnie należy uzyskać akt zgonu oraz pozwolenie na pochówek. W przypadku pogrzebu katolickiego warto również skontaktować się z parafią, w której ma odbyć się ceremonia, aby ustalić termin mszy żałobnej oraz ewentualne wymagania dotyczące dokumentów.

Przeczytaj również: Czym kierować się podczas wyboru trumny?

Kolejnym etapem jest organizacja samej ceremonii pogrzebowej oraz wybór miejsca pochówku. W przypadku pogrzebu katolickiego, msza żałobna odbywa się najczęściej w kościele, do którego należy zmarły, a pochówek na cmentarzu parafialnym. W przypadku pogrzebu świeckiego, miejsce ceremonii może być dowolne, więc warto jednak sprawdzić wcześniej, czy wybrane miejsce nie wymaga zgody właściciela terenu czy odpowiednich urzędowych zezwoleń. Wybór miejsca pochówku zależy również od rodzaju trumny czy urny, gdyż w Polsce obowiązują przepisy dotyczące biodegradowalności materiałów użytych do produkcji trumien i urn.

Organizacja pogrzebu może być trudna, dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego domu pogrzebowego. Dom pogrzebowy może pomóc w załatwieniu formalności, organizacji ceremonii oraz zakupie trumny, urny i kwiatów. Warto jednak wcześniej porównać oferty kilku domów pogrzebowych, aby znaleźć najlepszą ofertę pod względem ceny i zakresu usług.