Artykuł sponsorowany

Na jakich zasadach działa wentylacyjna przepustnica wielopłaszczyznowa?

Na jakich zasadach działa wentylacyjna przepustnica wielopłaszczyznowa?

Wentylacyjne przepustnice wielopłaszczyznowe są kluczowym elementem systemów wentylacyjnych, szczególnie w obiektach przemysłowych i biurowcach. Dzięki nim możliwe jest optymalne sterowanie przepływem powietrza, co wpływa na wydajność całego systemu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej budowie i zasadzie działania przepustnic wielopłaszczyznowych oraz ich zaletom w porównaniu z przepustnicami jednopłaszczyznowymi.

Przeczytaj również: Gdzie najczęściej wykorzystuje się kształtki spiro?

Budowa przepustnicy wielopłaszczyznowej

Przepustnice wielopłaszczyznowe składają się z kilku płaszczyzn, które montowane są równolegle do siebie w kanałach o przekroju prostokątnym. Każda płaszczyzna zawiera zestaw żaluzji, które mogą być regulowane niezależnie od siebie. Dzięki temu można precyzyjnie kontrolować ilość powietrza przechodzącego przez poszczególne części kanału. Sterowanie żaluzjami odbywa się za pomocą mechanizmu napędowego, który może być ręczny lub automatyczny.

Zasada działania przepustnicy wielopłaszczyznowej

Głównym zadaniem przepustnicy wielopłaszczyznowej jest regulacja przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych. W zależności od potrzeb, żaluzje na poszczególnych płaszczyznach mogą być otwierane lub zamykane, co pozwala na zmianę ilości powietrza przechodzącego przez kanał. Im większe otwarcie żaluzji, tym większy przepływ powietrza. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie parametrów wentylacji do aktualnych potrzeb, np. w przypadku zmiany liczby osób przebywających w pomieszczeniu.

Zalety przepustnicy wielopłaszczyznowej

W porównaniu z przepustnicami jednopłaszczyznowymi, przepustnice wielopłaszczyznowe mają szereg zalet. Przede wszystkim umożliwiają precyzyjną kontrolę przepływu powietrza, co przekłada się na lepszą wydajność całego systemu wentylacyjnego. Ponadto, dzięki zastosowaniu kilku płaszczyzn, możliwe jest równomierne rozłożenie ciśnienia powietrza w kanałach, co minimalizuje ryzyko wystąpienia zakłóceń w pracy systemu. Wreszcie, przepustnice wielopłaszczyznowe są bardziej odporne na silniejszy ciąg powietrza, co sprawia, że są one szczególnie polecane do zastosowania w obiektach przemysłowych i biurowcach.