Artykuł sponsorowany

Na czym polegają instalacje sprężonego powietrza?

Na czym polegają instalacje sprężonego powietrza?

Sprężone powietrze to niezwykle wszechstronne i powszechnie stosowane źródło energii, które znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej na czym polegają instalacje sprężonego powietrza, jakie są ich zalety oraz jakie technologie stosuje się w celu uzyskania tego cennego surowca.

Podstawowe elementy instalacji sprężonego powietrza

Instalacje sprężonego powietrza składają się z kilku kluczowych elementów, które pozwalają na wytworzenie, przechowywanie i dystrybucję sprężonego powietrza. Pierwszym z nich jest sprężarka, która ma za zadanie zasysać powietrze atmosferyczne i poddawać je procesowi sprężania. Następnie sprężone powietrze musi być oczyszczone z zanieczyszczeń oraz wilgoci – służą do tego odpowiednie filtry oraz osuszacze. Kolejnym ważnym elementem jest zbiornik ciśnieniowy, który pozwala na magazynowanie sprężonego powietrza oraz utrzymanie stałego ciśnienia w systemie.

Zalety stosowania sprężonego powietrza

Stosowanie sprężonego powietrza ma wiele zalet, które sprawiają, że jest ono tak powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Przede wszystkim jest to energia czysta i bezpieczna – nie ma ryzyka wybuchu czy pożaru, a także nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Sprężone powietrze jest również łatwo dostępne i można je magazynować na miejscu, co eliminuje potrzebę transportu energii z zewnątrz. Ponadto sprężone powietrze cechuje się dużą elastycznością – można nim zasilać różnego rodzaju maszyny i urządzenia, a także łatwo regulować jego ciśnienie i przepływ. Wreszcie, instalacje sprężonego powietrza są stosunkowo proste w budowie oraz eksploatacji.

Technologie stosowane w sprężarkach

W celu uzyskania sprężonego powietrza stosuje się różne technologie sprężarek, które różnią się między sobą pod względem konstrukcji oraz zasady działania. Jednym z najpopularniejszych typów sprężarek są te tłokowe, które wykorzystują ruch tłoka do generowania ciśnienia w komorze sprężania. Innym rodzajem są sprężarki śrubowe, które charakteryzują się wyższą wydajnością oraz cichszym działaniem – ich zasada działania opiera się na współpracy dwóch wałów śrubowych, które sprężają powietrze w miarę przemieszczania się między nimi. Warto również wspomnieć o sprężarkach wirnikowych, które wykorzystują ruch obrotowy wirnika do generowania ciśnienia – są one szczególnie cenione za swoją kompaktowość i energooszczędność.