Artykuł sponsorowany

Na czym polega metoda McKenziego i jakie są wskazania do jej wdrożenia w terapii?

Na czym polega metoda McKenziego i jakie są wskazania do jej wdrożenia w terapii?

Metoda McKenziego, znana również jako terapia mechanicznego rozpoznawania i terapia, to innowacyjne podejście do leczenia bólu kręgosłupa. Opracowana przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego, metoda ta zdobyła uznanie na całym świecie dzięki swojej skuteczności oraz prostocie. 

Podstawowe założenia metody McKenziego

Terapia McKenziego opiera się na trzech podstawowych założeniach. Po pierwsze, ból kręgosłupa jest często wynikiem nieprawidłowego obciążenia struktur kręgosłupa, takich jak mięśnie, więzadła czy stawy. Po drugie, większość problemów z kręgosłupem można zdiagnozować i leczyć za pomocą prostych technik mechanicznych. Po trzecie, pacjent może samodzielnie prowadzić terapię, dzięki czemu osiąga większą niezależność oraz kontrolę nad własnym zdrowiem.

Diagnoza w terapii McKenziego

Kluczowym elementem terapii McKenziego jest dokładna diagnoza problemu pacjenta. W tym celu terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie kliniczne, które pozwala na określenie tzw. kierunku preferowanego ruchu (ang. Directional Preference). Jest to ruch, który przynosi ulgę w bólu i poprawia funkcjonowanie kręgosłupa. Na podstawie tej informacji terapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia oraz strategię postępowania.

Ćwiczenia w terapii McKenziego

Głównym narzędziem terapeutycznym w metodzie McKenziego są ćwiczenia, które mają na celu przywrócenie prawidłowej funkcji kręgosłupa oraz redukcję bólu. Ćwiczenia te są proste i można je wykonywać samodzielnie w domu, co zwiększa zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. W zależności od potrzeb pacjenta, terapeuta może zalecić ćwiczenia rozciągające, wzmacniające lub stabilizujące. Ważne jest jednak, aby ćwiczenia były wykonywane regularnie i zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Wskazania do terapii McKenziego

Metoda McKenziego jest szczególnie skuteczna w leczeniu bólu kręgosłupa o różnej etiologii, takiego jak ból pleców, ból szyi czy dyskopatia. Ponadto, może być stosowana u osób z niestabilnością kręgosłupa, przeciążeniami mięśniowymi czy zespołem bólowym krzyża. Warto jednak pamiętać, że terapia McKenziego nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta. Przeciwwskazania do jej stosowania obejmują m.in. choroby nowotworowe, zakaźne, urazy kręgosłupa oraz niestabilność stawów. Dlatego przed rozpoczęciem terapii warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy metoda ta będzie odpowiednia dla danego przypadku.