Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie depresji?

Na czym polega leczenie depresji?

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie, w tym również w Polsce. Leczenie depresji jest skomplikowanym procesem, który wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. W tym artykule omówimy metody leczenia depresji, które są dostępne dla osób cierpiących na to schorzenie.

Przeczytaj również: Terapia psychologiczna - kluczowy element leczenia zaburzeń odżywiania

Farmakoterapia – leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne depresji opiera się na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych, które mają na celu przywrócenie równowagi neuroprzekaźników w mózgu pacjenta. Najczęściej stosowanymi lekami są inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), takie jak fluoksetyna czy sertralina. SSRI są zwykle dobrze tolerowane przez pacjentów i wykazują niewielkie ryzyko skutków ubocznych. W przypadku braku odpowiedzi na SSRI, lekarz może zdecydować się na zastosowanie innych grup leków, takich jak inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI) lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD). Ważne jest, aby pacjent był pod stałą kontrolą lekarza podczas leczenia farmakologicznego, gdyż dawkowanie i rodzaj stosowanych leków muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeczytaj również: Jak przebiega psychoterapia?

Psychoterapia – wsparcie psychologiczne

Psychoterapia jest niezwykle ważnym elementem leczenia depresji np. we Wrocławiu, gdyż pozwala pacjentowi zrozumieć przyczyny swojego stanu oraz nauczyć się radzić sobie z negatywnymi emocjami. W Polsce dostępnych jest wiele form psychoterapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia interpersonalna (IPT) czy terapia skoncentrowana na emocjach (EFT). Każda z nich ma swoje zalety i może być stosowana w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta. 

Inne metody leczenia – elektrowstrząsy, terapia światłem

W przypadku ciężkiej depresji, która nie odpowiada na leczenie farmakologiczne i psychoterapię, lekarze mogą zastosować bardziej inwazyjne metody leczenia. Jedną z nich jest elektrowstrząsoterapia (ECT), która polega na wywołaniu kontrolowanych drgawek u pacjenta za pomocą impulsów elektrycznych. ECT jest skuteczna w leczeniu ciężkiej depresji, ale może powodować krótkotrwałe zaburzenia pamięci. Inną metodą jest terapia światłem, która polega na regularnym wystawianiu pacjenta na sztuczne światło o określonej długości fali. Terapia światłem jest szczególnie skuteczna w przypadku depresji sezonowej, która występuje w miesiącach zimowych.