Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę wybierając oprawy awaryjne?

Na co zwracać uwagę wybierając oprawy awaryjne?

Oprawy awaryjne to niezbędny element każdego budynku, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkownikom w sytuacjach awaryjnych. Wybór odpowiednich opraw to klucz do skutecznego oświetlenia ewakuacyjnego. W tym artykule przedstawimy cztery najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu opraw awaryjnych.

Parametry techniczne i funkcjonalność

Wybierając oprawę awaryjną, warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne oraz funkcjonalność. Ważne jest, aby oprawa posiadała odpowiednią moc, czas pracy na baterii oraz klasę szczelności. Ponadto, warto zwrócić uwagę na rodzaj źródła światła - obecnie najbardziej popularne są diody LED, które charakteryzują się długim okresem eksploatacji oraz niskim zużyciem energii. Innym istotnym parametrem jest czas ładowania akumulatora – im krótszy, tym lepiej.

Zgodność z normami i przepisami

Oprawy awaryjne muszą spełniać szereg norm i przepisów, które regulują ich funkcjonowanie oraz montaż. W Polsce obowiązują przede wszystkim normy PN-B 02851 oraz PN-B 02852, które określają wymagania dla systemów oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. Ponadto, warto sprawdzić, czy oprawa posiada certyfikat CE, który potwierdza zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej. Dobrze jest również wybrać oprawy, które spełniają wymagania programu EKO-LIGHT, co gwarantuje energooszczędność i ekologiczność produktu.

Łatwość montażu i obsługi

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest łatwość montażu oraz obsługi oprawy awaryjnej. W przypadku większości modeli montaż nie powinien sprawić problemu, jednak warto sprawdzić, czy producent dostarcza instrukcję oraz niezbędne elementy do zamocowania urządzenia. Ponadto, warto wybrać oprawy z funkcją autotestu, która pozwala na automatyczne sprawdzanie stanu akumulatora oraz źródła światła. Dzięki temu można uniknąć konieczności ręcznego sprawdzania działania opraw.

Estetyka i design

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest estetyka oraz design oprawy awaryjnej. Wybierając oprawę warto zwrócić uwagę na jej wygląd oraz sposób montażu - czy będzie ona widoczna czy też ukryta w suficie podwieszanym. Warto również sprawdzić, czy dostępne są różne wersje kolorystyczne, które pozwolą na dopasowanie oprawy do wystroju wnętrza. Ponadto, warto wybrać oprawy o nowoczesnym designie, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne.