Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonuje się biopsję cienkoigłową pod kontrolą USG?

Kiedy wykonuje się biopsję cienkoigłową pod kontrolą USG?

Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG to coraz bardziej popularna metoda diagnostyczna stosowana w medycynie. Pozwala na pobranie próbek tkankowych z podejrzanych obszarów w organizmie, a jednocześnie jest mniej inwazyjna niż tradycyjne metody biopsji. W jakich przypadkach lekarze decydują się na wykonanie tego badania i jakie są jego zalety?

Wskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG

Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG wykonywana jest w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie nowotworu lub innych zmian patologicznych w organizmie. Najczęściej stosuje się ją w diagnostyce guzów tarczycy, piersi, węzłów chłonnych czy narządów jamy brzusznej. Lekarz może zlecić to badanie również w przypadku, gdy wcześniejsze metody diagnostyczne, takie jak badanie palpacyjne czy ultrasonografia, nie dały jednoznacznych wyników lub gdy istnieje potrzeba monitorowania zmiany o nieustalonej etiologii.

Przebieg biopsji cienkoigłowej krok po kroku

Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG w Warszawie polega na wprowadzeniu cienkiej igły do wnętrza podejrzanego obszaru za pomocą ultrasonografu, który pozwala na precyzyjne namierzenie miejsca, z którego zostanie pobrana próbka. Następnie lekarz pobiera materiał biologiczny, który zostaje przekazany do laboratorium celem dalszych badań histopatologicznych. Cały proces trwa zazwyczaj kilkanaście minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje dyskomfort pacjenta.

Zalety biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG

Jedną z głównych zalet tego rodzaju biopsji jest jej mała inwazyjność. W porównaniu z innymi metodami diagnostycznymi, takimi jak biopsja chirurgiczna, biopsja cienkoigłowa nie wymaga nacinania skóry ani usunięcia fragmentu tkanki. Dzięki temu ryzyko powikłań, takich jak infekcje czy krwawienia, jest znacznie niższe. Ponadto badanie to pozwala na szybkie uzyskanie wyników, co jest szczególnie istotne w przypadku podejrzenia nowotworu.

Mimo wielu zalet, biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG nie jest pozbawiona ograniczeń. Przede wszystkim, nie zawsze można uzyskać wystarczającą ilość materiału do analizy, co może prowadzić do konieczności powtórzenia badania lub zastosowania innych metod diagnostycznych. Ponadto istnieje ryzyko uszkodzenia sąsiednich struktur anatomicznych podczas wprowadzania igły. Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji są także niektóre choroby krwi, zaburzenia krzepliwości czy ciąża.