Artykuł sponsorowany

Jak leczy się krzywy zgryz u dzieci?

Jak leczy się krzywy zgryz u dzieci?

Krzywy zgryz u dzieci to powszechny problem, który może prowadzić do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości. Warto zatem poznać przyczyny tego zjawiska oraz metody jego leczenia, aby jak najszybciej zapewnić dziecku zdrowy i piękny uśmiech. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat krzywego zgryzu u dzieci, jego przyczyn oraz metod leczenia.

Przyczyny krzywego zgryzu

Krzywy zgryz może mieć różne przyczyny, zarówno genetyczne, jak i wynikające z nieprawidłowych nawyków. Wśród czynników genetycznych można wymienić dziedziczenie cech anatomicznych szczęki i żuchwy od rodziców, co prowadzi do nieprawidłowego wzrostu kości twarzowej. Nieprawidłowe nawyki, takie jak ssanie kciuka, długotrwałe używanie smoczka czy oddychanie przez usta, również mogą prowadzić do krzywego zgryzu. Ponadto, wcześnie utracone zęby mleczne mogą sprawić, że zęby stałe wyrastają w nieprawidłowych miejscach.

Metody leczenia krzywego zgryzu

Leczenie krzywego zgryzu u dzieci powinno być indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta. W zależności od przyczyn i stopnia zaawansowania problemu, stosuje się różne metody terapeutyczne. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne z nich.

Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne są jednym z najbardziej powszechnych sposobów leczenia krzywego zgryzu u ortodonty ze Zgierza. Mogą być to zarówno aparaty stałe, jak i ruchome. Aparat stały składa się z zamków, drutów i elastycznych gumek, które są montowane na zębach przez ortodontę. Aparat ruchomy natomiast jest wyjmowany przez pacjenta i może być stosowany tylko w określonych porach dnia lub nocy.

Terapia miofunkcjonalna

Terapia miofunkcjonalna polega na ćwiczeniach mięśni twarzy, języka i gardła, które mają na celu poprawienie funkcjonowania aparatu żucia oraz oddychania przez nos. Ćwiczenia te pomagają w eliminacji nieprawidłowych nawyków, takich jak ssanie kciuka czy oddychanie przez usta, które mogą prowadzić do krzywego zgryzu.

Leczenie chirurgiczne

W przypadku poważnych wad zgryzu, które nie mogą być skorygowane za pomocą aparatów ortodontycznych czy terapii miofunkcjonalnej, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Operacje ortognatyczne polegają na przeprowadzeniu korekcji kości twarzowej, tak aby uzyskać prawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy. Leczenie chirurgiczne jest jednak stosowane tylko w przypadku pacjentów, u których zakończył się już wzrost kości twarzowej.