Artykuł sponsorowany

Czym jest periodontologia?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która może być kluczowa dla zdrowia naszych zębów i dziąseł. Choć często niedoceniana, pełni niezwykle istotną rolę w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz zapobieganiu poważnym chorobom. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, wyjaśniając, czym dokładnie zajmuje się periodontologia, jakie są jej główne zadania oraz jakie korzyści płyną z regularnych wizyt u specjalisty.

Na czym polega periodontologia? Zakres usług

Periodontologia to nauka zajmująca się badaniem, diagnozowaniem, leczeniem i prewencją chorób przyzębia, czyli struktur otaczających i podtrzymujących zęby. W jej ramach bada się przede wszystkim stan dziąseł, kości szczękowej, cementu korzenia zęba oraz błony miazgi. Periodontologowie są specjalistami w dziedzinie stomatologii, którzy ukończyli dodatkowe szkolenia i zdobyli doświadczenie w leczeniu chorób przyzębia. Ich głównym celem jest utrzymanie zdrowia tych struktur oraz zapobieganie powstawaniu i rozwojowi chorób takich jak paradontoza czy zapalenie dziąseł.

Wśród najczęściej występujących problemów związanych z przyzębiem, gdy konieczne jest wdrożenie periodontologii w Gdańsku czy innym mieście, należy wymienić przede wszystkim gingivitis, czyli zapalenie dziąseł, oraz periodontitis, czyli chorobę przyzębia. Gingivitis jest stanem zapalnym dziąseł, który może prowadzić do krwawienia i obrzęku. Jeśli nie zostanie odpowiednio wyleczony, może przejść w periodontitis, czyli bardziej zaawansowaną formę choroby przyzębia, która może prowadzić do uszkodzenia kości szczękowej i ostatecznie do utraty zębów. Inne problemy związane z przyzębiem obejmują recesję dziąseł, nadwrażliwość zębów czy odbudowę kości.

Jakie są metody leczenia w periodontologii?

W ramach leczenia chorób przyzębia stosuje się różnorodne metody, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku łagodnych stanów zapalnych dziąseł często wystarczy profesjonalne czyszczenie zębów oraz edukacja pacjenta w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. W przypadku bardziej zaawansowanych chorób konieczne może być leczenie chirurgiczne, takie jak kiretaż zamknięty, kiretaż otwarty czy regeneracja tkanek przyzębia. Ponadto stosuje się również terapie farmakologiczne, w tym antybiotykoterapię oraz leki przeciwzapalne.