Artykuł sponsorowany

Czym jest pantomograf?

Czym jest pantomograf?

Pantomograf to zaawansowane urządzenie do diagnostyki obrazowej, które pozwala na wykonywanie zdjęć rentgenowskich zębów i szczęki. Dzięki niemu lekarze dentystyczni mogą precyzyjnie ocenić stan uzębienia pacjenta, co ułatwia planowanie leczenia. W Polsce coraz więcej gabinetów stomatologicznych korzysta z tego rodzaju sprzętu, aby zapewnić pacjentom jeszcze lepszą opiekę. Wśród nich znajduje się również pantomograf w Kaliszu, który cieszy się dużym uznaniem wśród lokalnych stomatologów.

Jakie są korzyści wynikające z korzystania z pantomografu?

Wykorzystanie pantomografu w diagnostyce stomatologicznej niesie ze sobą wiele korzyści dla lekarzy i pacjentów. Po pierwsze, umożliwia szybkie i dokładne wykonanie zdjęć rentgenowskich, co przyspiesza proces diagnostyczny. Po drugie, pantomograf pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu możliwe jest wykrycie nawet drobnych zmian w strukturze zębów i kości szczęki. Po trzecie, badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, co sprawia, że pacjenci chętniej zgadzają się na jego wykonanie.

Badanie pantomograficzne jest uważane za jedną z najbezpieczniejszych metod diagnostyki obrazowej w stomatologii. Dawkowanie promieniowania jest minimalne, a nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy ochrony przed nadmiernym naświetlaniem. Ponadto, badanie trwa zaledwie kilka sekund, co dodatkowo ogranicza ekspozycję na promieniowanie. Warto jednak pamiętać, że każda procedura medyczna niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego decyzję o wykonaniu pantomogramu powinien podejmować lekarz stomatolog, biorąc pod uwagę potrzeby i stan zdrowia pacjenta.

Kiedy warto wykonać badanie pantomograficzne?

Pantomogram może być wykonany w różnych sytuacjach, zarówno w ramach rutynowej kontroli stomatologicznej, jak i w przypadku konkretnych problemów z uzębieniem. Badanie to jest szczególnie przydatne przy diagnozowaniu próchnicy, chorób przyzębia, torbieli czy guzów. Ponadto, pantomogram pozwala na ocenę stanu zębów mądrości oraz planowanie ich ewentualnego usunięcia. Warto dodać, że pantomograf może być również wykorzystywany w ortodoncji do oceny ułożenia zębów i szczęki oraz planowania leczenia ortodontycznego.