Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się cegła dziurawka?

Czym charakteryzuje się cegła dziurawka?

Cegła dziurawka to materiał budowlany o niezwykłych właściwościach, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Wykorzystywana jest zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w przemyśle. W artykule przedstawimy najważniejsze cechy charakterystyczne tego materiału, jego zalety oraz zastosowanie w praktyce.

Przeczytaj również: Jak wybrać właściwą hurtownię dachową?

Właściwości fizyczne i mechaniczne

Cegła dziurawka, inaczej zwana cegłą perforowaną, to rodzaj cegły ceramicznej, która wyróżnia się obecnością otworów, czyli perforacji. Dzięki nim materiał ten jest lżejszy od tradycyjnej cegły pełnej, co ułatwia transport i montaż. Ponadto, dziury w cegłach sprawiają, że mają one lepsze właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne – są w stanie skuteczniej tłumić hałas oraz utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz budynku. Cegła dziurawka cechuje się również wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych.

Przeczytaj również: Jakie schody sprawdzą się u rodzin z dziećmi?

Zalety stosowania cegły dziurawki

Stosowanie cegły dziurawki niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, dzięki lekkości materiału, konstrukcje z niej wznoszone są stabilniejsze i mniej obciążają fundamenty budynków. Po drugie, cegła dziurawka pozwala na osiągnięcie wysokiej energooszczędności – dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, ściany z tego materiału skutecznie zatrzymują ciepło, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. Po trzecie, dzięki swojej strukturze, cegła dziurawka jest łatwa w obróbce – można ją łatwo ciąć, wiercić czy frezować. Wreszcie, cegła dziurawka jest przyjazna dla środowiska – jej produkcja wymaga mniej energii niż produkcja cegły pełnej, a sama cegła jest w 100% naturalna i biodegradowalna.

Zastosowanie cegły dziurawki w praktyce

Cegła dziurawka znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa. Najczęściej wykorzystywana jest do wznoszenia ścian nośnych oraz działowych w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym i akustycznym, świetnie sprawdza się również jako materiał do budowy hal przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy przedszkola. Cegła dziurawka może być również stosowana do budowy kominków, pieców kaflowych, a nawet jako element dekoracyjny – na przykład w formie ścianek działowych z widocznymi otworami.