Artykuł sponsorowany

Czy obecnie kredyty frankowe są opłacalne?

Czy obecnie kredyty frankowe są opłacalne?

Kredyty frankowe były niegdyś bardzo popularne w Polsce, szczególnie w okresie wzrostu cen nieruchomości. Obecnie jednak sytuacja na rynku finansowym uległa zmianie, a kredyty frankowe stały się tematem wielu kontrowersji. Czy warto więc zastanawiać się nad zaciągnięciem kredytu we frankach szwajcarskich? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różne aspekty związane z kredytami frankowymi.

Przeczytaj również: Czy opłaca się wziąć kredyt na rozwój firmy?

Jakie są zalety kredytów frankowych?

Kredyty frankowe cieszyły się dużym zainteresowaniem ze względu na niższe oprocentowanie w porównaniu do kredytów złotówkowych. Niska stopa procentowa wpływała na niższe raty, co pozwalało na zaciągnięcie większego kredytu przy zachowaniu tej samej zdolności kredytowej. Dodatkowo, kurs franka szwajcarskiego przez wiele lat utrzymywał się na stabilnym poziomie, co przekładało się na przewidywalność kosztów spłaty kredytu. W przypadku osób zarabiających we frankach, kredyt we własnej walucie eliminował ryzyko kursowe.

Kredyty frankowe w Gliwicach, podobnie jak w innych miastach Polski, stały się kontrowersyjne głównie ze względu na gwałtowne zmiany kursu franka szwajcarskiego. W 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się na zniesienie stałego kursu wymiany franka do euro, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości tej waluty. W efekcie, osoby posiadające kredyty frankowe musiały zmierzyć się z wyższymi ratami i zwiększonym zadłużeniem. Dodatkowo, wiele banków zostało oskarżonych o nieuczciwe praktyki, takie jak niedostateczne informowanie klientów o ryzykach związanych z kredytami we frankach.

Czy warto zaciągnąć kredyt frankowy w obecnej sytuacji rynkowej?

Obecnie sytuacja na rynku finansowym jest znacznie inna niż kilka lat temu. Wprowadzone regulacje prawne oraz działania podejmowane przez Komisję Nadzoru Finansowego sprawiły, że banki są bardziej ostrożne w udzielaniu kredytów we frankach szwajcarskich. Ponadto, różnica w oprocentowaniu między kredytami złotówkowymi a frankowymi nie jest już tak korzystna jak dawniej. Biorąc pod uwagę ryzyko kursowe oraz negatywne doświadczenia wielu osób związane z kredytami frankowymi, warto zastanowić się nad innymi opcjami finansowania.