Artykuł sponsorowany

5 najczęstszych problemów z elektryką w samochodzie

5 najczęstszych problemów z elektryką w samochodzie

W dzisiejszych czasach samochody są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a ich funkcjonowanie w dużej mierze opiera się na systemach elektrycznych i elektronicznych. Niestety, większa ilość tych systemów oznacza również większą liczbę potencjalnych problemów. W poniższym artykule przedstawiamy pięć najczęściej występujących problemów związanych z elektryką w samochodzie oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Awaria akumulatora

Awaria akumulatora to jeden z najbardziej powszechnych problemów związanych z elektryką w samochodzie. Objawy takiej usterki to między innymi trudności z uruchomieniem silnika, słabe światła czy szybko rozładowujący się akumulator. Jak wyjaśnia elektromechanik z Przeźmierowa, przyczyną może być zarówno zużycie akumulatora, jak i problemy z alternatorem czy układem ładowania.

Problemy z alternatorem

Alternator jest odpowiedzialny za ładowanie akumulatora podczas jazdy oraz za dostarczanie energii do wszystkich urządzeń elektrycznych w samochodzie. Gdy alternator przestaje działać poprawnie, może to prowadzić do rozładowania akumulatora i problemów z uruchomieniem silnika. Objawy uszkodzonego alternatora to między innymi słabe światła, trudności z uruchomieniem silnika oraz kontrolka ładowania na desce rozdzielczej.

Wadliwe przekaźniki i bezpieczniki

Przekaźniki i bezpieczniki są niezbędnymi elementami każdego układu elektrycznego w samochodzie. Służą one do ochrony poszczególnych obwodów przed przeciążeniem oraz umożliwiają prawidłowe działanie różnych urządzeń. Często jednak dochodzi do ich uszkodzenia lub spalenia, co może prowadzić do awarii różnych systemów, takich jak np. klimatyzacja, wspomaganie kierownicy czy centralny zamek. 

Zakłócenia w działaniu elektroniki

Współczesne samochody wyposażone są w liczne systemy elektroniczne, które mogą być podatne na zakłócenia. Przyczyną takich problemów może być między innymi wilgoć, zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne. Objawy zakłóceń w działaniu elektroniki to między innymi błędy komunikacji między urządzeniami, nieprawidłowe działanie czujników czy kontrolki na desce rozdzielczej.

Korozja przewodów i złącz

Korozja przewodów i złącz elektrycznych może prowadzić do osłabienia połączeń, a nawet do ich całkowitego zerwania. W efekcie może dochodzić do przerw w dopływie prądu do poszczególnych urządzeń, co objawia się np. migotaniem świateł, przerywaniem pracy silnika czy problemami z uruchomieniem samochodu. Aby zapobiec korozji, warto regularnie sprawdzać stan przewodów i złącz oraz stosować odpowiednie preparaty ochronne.